poniedziałek, 8 sierpnia 2011

NA TROPIE ABSURDÓW

1. Wczoraj w nocy oglądaliśmy z K.P. dokument BBC emitowany w tureckiej telewizji prywatnej. Niezwykle ciekawy, świetnie nakręcony, o życiu w buszu. Występujące w filmie osoby - członkowie małej społeczności - spacerowali przed kamerami bez bielizny i odzieży wierzchniej. Jak im było nie wstyd! I to zarówno kobiety i mężczyźni. Ośmielili się też pokazywać całemu światu palenie ichniejszej odmiany fajki. Oczywiście domyślamy się tego z kontekstu, albowiem intymne części ciała zostały umiejętnie rozmazane przez realizatorów, a dym z fajki zastąpił animowany kwiatek, który już kiedyś pokazywałam na tym blogu.
I w ten prosty sposób to co szczere, prawdziwe i naturalne (czyli, nie bójmy się tego słowa, ludzkie ciało) stało się zakazane i niegodne oglądania. Bardzo chciałabym posłuchać argumentacji tego, kto wprowadził takie zasady dotyczące nie tylko filmów obyczajowych nadawanych o 20.00, ale poważnego dokumentu emitowanego o 2 w nocy!!!

2. Paradoksalnie ostre zasady nie dotyczą wiadomości telewizyjnych, gdzie od samego rana epatuje się brutalnymi scenami z rozmaitych zamieszek, wypadków i starć z całego świata. Bez ostrzeżenia, bez zapowiedzi i bez cenzury.

3. Pierwszego sierpnia zaczął się ramadan, w Turcji ramazan. Dziewiąty miesiąc kalendarza muzułmańskiego. W tym roku post jest wyjątkowo ciężki do przestrzegania: dzień trwa ponad 15 godzin, co więcej panują w naszym regionie paskudne upały, już nie wspominając o wysokiej wilgotności. To dlatego osób przestrzegających postu jest dużo mniej niż zwykle - trzeba by było cały dzień przespać, żeby jakoś przetrwać, a nie każdy może.
K.P. pracuje wieczorami, w ciągu dnia nie będąc przypisanym do żadnego konkretnego miejsca pracy, a pozostając jedynie w zasięgu telefonu, stwierdził więc, że post trzymać spróbuje.
Zamieniło to nasze życie w koszmar :)
Do południa przestrzegający postu są zazwyczaj nieszkodliwi i potulni jak aniołki, będąc jeszcze średnio przytomnymi po śniadaniu (sahur) o 4 rano. Potem zaczynają przysypiać. Im bliżej godziny wieczornego posiłku (iftar), tym odczuwa się większą nerwowość. Typowe teksty do nie przestrzegających postu bliskich:
- Nie rozmawiaj ze mną o tym teraz, porozmawiamy po iftarze.
i:
- W ogóle lepiej mnie o to nie pytaj, zaschło już mi w gardle od odpowiadania.
i jeszcze:
- No nie, nie dość że jestem cały dzień bez jedzenia i picia, to jeszcze wszyscy mnie denerwujecie!

Wczoraj jadąc samochodem na iftar do restauracji w centrum, gdzie byliśmy umówieni z grupą turystów K.P. jechał trąbiąc przez całą drogę (mieliśmy spóźnienie) i przeklinając wszystkich po kolei: kierowców samochodów, autokarów i dolmuszy a także pieszych. Sygnalizacji świetlnej też się dostało.
Kiedy dostało się także mnie, w postaci czepiania się każdego wypowiedzianego przeze mnie słowa, stwierdziłam, że już się nie będę odzywać. Uświadomiwszy sobie absurdalność i komizm sytuacji K.P. zwolnił i refleksyjnie przyznał:
- O rany, ale mam agresora.

Kiedy dorwał się już do talerza zupy wszystko wróciło do dawnego porządku.


4. Bardzo ciekawe jest to, że Turcy uważają, że my Polacy (a szczególnie Polki) jesteśmy gadułami. Przekonanie to bierze się zapewne stąd, że z naszej paplaniny niewiele rozumieją. Kiedy odbijam piłeczkę opowiadając o tym, jak to wkurzają mnie tutejsze wielogodzinne rozmowy na jeden temat argumentują, że przynajmniej oni mówią wolno, a my trajkoczemy bez opamiętania.
Akurat!

5. Codzienne obserwacje życia w naszej dzielnicy za jakiś czas stanowić będą zupełnie świeży materiał na nową książkę. Szczególnie pikantnie zapowiadałby się rozdział dotyczący branży lokalnych (czy jak niektórzy wolą: ulicznych) biur podróży. Oto na jednej ulicy mieści się pięć biur wycieczek. Co więcej w dość spokojnej wczasowej dzielnicy, gdzie ruch jest dużo skromniejszy niż w centrum Alanyi. Przy takim natężeniu w stosunku do niewielkiej liczby spacerujących turystów trudno się dziwić, że konkurencja patrzy sobie wzajemnie na ręce. Na początku sezonu wszyscy byli spokojni i mówili sobie dzień dobry: każdy sprowadził polskojęzycznego pracownika (słusznie uważając, że Polacy jak mało kto lubią zwiedzać). Po jakimś czasie przez dzielnicę przetoczyła się fala policyjnych kontroli i większość cudzoziemców deportowano lub odesłano do domu. Rozpoczęła się więc walka innymi metodami. Na donosy, na nieprzepisową wielkość szyldu, na wysyłanie straży miejskiej. Przestano sobie mówić dzień dobry. Dodatkowo rozpoczęło się patrolowanie okolicy. Pan z biura X wsiada kilka razy dziennie na motorek i objeżdża ulice. Pani z biura Y wsiada kilka razy dziennie na rower i również objeżdża ulice. Cel: Sprawdzenie jak się ma konkurencja. Pozory: uśmiechamy się szeroko i kłaniamy życzliwie całemu światu. Skutek: frustracja.

6. A tak poza tym życie w Alanyi toczy się normalnie. Pioruńsko gorąco, jak zawsze. Nawet zaczęłam używać klimatyzacji w domu. Wilgotno też paskudnie, a wszystko lepi się do wszystkiego. Turyści jedni mili i tacy, że chciałoby się im nieba przychylić. Inni zdystansowani i krytyczni nie twarzą w twarz, tylko dopiero na forach internetowych. Jednym słowem: wszystko po staremu. Tylko teraz odwrotnie: kiedy byłam rezydentką marudzono mi na lokalne biura (czyli, powtórzmy jeszcze raz, uliczne). Kiedy pracuję w lokalnym (ulicznym) biurze, marudzi mi się na rezydentów.
Ogólnie chodzi o to, żeby marudzić.
Co i mnie zaczyna się udzielać, czego dowodem jest niniejsza notka.


13 komentarzy:

Anonimowy pisze...

ojjjj, to nieładnie ze strony K.P. bo podczas ramadanu należy zachować spokój i nie denerwować się, takie wkurzanie się podczas jazdy samochodem a jednocześnie trzymanie postu nie ma sensu :P

p.s.
że niby Polacy są gadatliwi? nie znam bardziej gadatliwego i szybko mówiącego o niczym narodzie niż Turcy! :P

D. pisze...

my gaduły? świat zwariował... ;)

Ullalala pisze...

Z tym gadaniem to rzeczywiście obcokrajowcy często tak to widzą, bo jak mówią, wszystko co mówimy brzmi tak samo, na jednym tonie.

A co do marudzenia, u nas zawsze mówi się, że to takie polskie...

Anonimowy pisze...

Kobito Ty pójdziesz żywcem do nieba za swoją cierpliwość :)ja bym Go karmiła dożylnie! świetna notka ,pozdrawiam Kasia :)

Anonimowy pisze...

Trzymaj sie tam ciepło i Turkom sie nie dawaj.
Riverina

Pałka pisze...

Brawa dla Ciebie za anielską cierpliwość do Turków, widać że podczas ramazanu są nie do zniesienia! ;-) I nigdy w życiu bym nie przypuszczała, że jesteśmy gadatliwym narodem... ;)

Anonimowy pisze...

chyba dziewiąty miesiąc:):):) ale to pewnie z tego upału:):)
Pozdrawiam
Ania

skylar pisze...

O boże faktycznie już poprawione :):)

Ingalill pisze...

hehe odnośnie punktu 1 - my nie mamy w domu telewizora z prostej przyczyny - nie ma co oglądać - a wiadomości można spokojnie poczytać w formie gazety online.

Jeśli chodzi o ramazan to ja szczęśliwie nie uświadczam jego skutków ubocznych, ponieważ mój mąż jest nie praktykujący i je i pije kiedy chce :)

skylar pisze...

no twój to policjant to zrozumiałe :)
mój też niepraktykujący zazwyczaj... ale stwierdził "a, spróbuję" i mu coś za dobrze wychodzi (zazwyczaj szybko odpuszczał).

Ingalill pisze...

Skylar czemu zrozumiałe? wszyscy jego koledzy z pracy również policjanci, są praktykujący i poszczą. Mąż mówi, że musi wychodzić i jeść poza posterunkiem inaczej by go "zlinczowali" hahaha :D

Anonimowy pisze...

Jeszcze raz wrzucam mój komentarz bo umieściłam go za daleko i pewnie nie zauważyłaś:)
Witaj!Od czasu do czasu zaglądam na twój blog,dzięki twoim zdjęciom 2 lata temu wybrałam się do Turcji.Jednak Turcja wydała mi się mało orientalna a wręcz europejska.Właściwie nie powinnam się dziwić bo byłam w kurortach t.j.Alanya,Antalya,Side.Powiedz mi które miejsca są najbardziej orientalne i arabskie, podejrzewam że Stambuł. Myslałam w przyszłości o ewentualnej objazdówce, bo nie widziałam też Kapadocji i Pomukale:(pozdrawiam z kapryśnej Polski
yasmin

Anonimowy pisze...

OJ jak miło, nawet o nas wspomniałaś ;-)))
A co do ulicznego biura, to śmiejemy się z tego niemiłego rezydenta.
Dla nas Wasze biuro jest najlepsze na świecie. Gorąco pozdrawiam.
30 września mamy u nas w knajpce podsumowanie pobytu w Turcji, czyli Wieczór Turecki. Może przylecicie na imprezkę?! Będą również atrakcje, z tańcem brzucha włącznie!
Buziaki ogromniaste od całej brygady!!!