sobota, 19 marca 2011

ALANIJSKIE KWIATKI

Dzisiaj znów zdjęciowo, relaksowo, weekendowo. No i kwiatowo. A jak! Kwiatki zakwitły, i to tulipany przede wszystkim. Jak nam wiadomo, tulipany pochodzą przecież oryginalnie z Turcji. Cebulki tych kwiatów zostały w czasach sułtanatu wywiezione z Turcji do Europy... I tak trafiły do Holandii, stając się najbardziej kojarzonym z tym krajem kwiatem. A przecież wszystko zaczęło się w Turcji... ba, przecież nawet szklaneczka do tureckiej herbaty jest nawiązaniem do kształtu główki tulipana. Samo słowo "tulipan" ponoć pochodzi z arabskiego i oznacza turban. Choć w tureckim kwiat ten występuje pod nazwą "lale" (która występuje też jako damskie imię).

Regularnie w Stambule odbywa się festiwal tulipana, ale oto któregoś dnia w zeszłym tygodniu, spacerując po centrum Alanyi zauważyłam nieopodal skweru przy pomniku Ataturka eksplozję wiosennych kolorów. Udałam się tam kłusem (z aparatem przygotowanym już do strzału), i oto, co wyłoniło się moim oczom:

IMG_5994

IMG_5931

IMG_5919
Ataturkowo.

IMG_5922
Dziecięco.

IMG_5925
Niedojrzale.

IMG_5934
Na żółto.

IMG_5939
Zdyscyplinowane.

IMG_5949
Ustawione do słońca.

IMG_5960
Te również.

IMG_5965
Patriotyczne.

IMG_5975
Rodzinne.

IMG_5978
Popołudniowe.

IMG_5986
Wykluwające się.

IMG_5992
Czujne, w formie teleskopu.


IMG_6000
Stukrotne.

IMG_6014
Strojne, wielopłatkowe.

IMG_5946
Dostojne.

IMG_5997
Subtelne.
To jeszcze nie koniec zdjęć z zimy alanijskiej 2011, przecież za parę dni astronomiczna wiosna! Co prawda w Alanyi łagodna zima od razu przeradza się w ciepłe lato i ciężko szukać ośnieżonych szczytów wzgórz widocznych ledwo parę dni wcześniej - ale w moich albumach zachowało się kilka takich zdjęć :)
A co więcej... jestem teraz w Polsce (hurra! hurra!). Kiedy wrócę do Turcji nie będzie już śladu zimy ani tym bardziej wiosny. Mimo, że miną ledwo trzy tygodnie...

9 komentarzy:

Anonimowy pisze...

a wszystkie piękne. marzy mi się zobaczyć już kwiaty i u nas w kraju.

Anonimowy pisze...

Piękne fotki!!!Wiosna w Alanyi cudowna!!

Anonimowy pisze...

hahahhaha dobre ! pozdr.

666 pisze...

Boże jakie cudne te kwiaty!!
A u nas jeszcze musimy trochę poczekać na wiosnę!
Pozdrawiam!

magiana pisze...

prześliczne!

Monia pisze...

ależ one piękne :) tak bardzo chciałabym być już w Alanyi i zobaczyć to wszystko znowu na własne oczy.cóż ta alanya ma w sobie że każdego następnego roku tak bardzo za nią tęsknię?:DHasta la vista do czerwca Alanyo:D

Anonimowy pisze...

czad...szkoda, że tak mało ludzi wie, że tulipan pochodzi z Turcji...a nie z Holandii...
zJarka

Anonimowy pisze...

Świetne zdjęcia moich ulubieńców :-)
Pozdr.

Alicia pisze...

Ach, jakie piękne tulipany! Wybieram się właśnie w piątek do Istambułu i mam ogromną nadzieję, że trafię w sam środek festiwalu tulipanowego :) Pozdrawiam :)